JAK DZIAŁA ANALIZA SKŁADU CIAŁA?
Jak myślisz, z jakim problemem boryka się znaczna część Polaków i ludzi na całym świecie? Odpowiedź zamyka się z dwóch słowach: nadwaga i otyłość… Są to dwa czynniki ryzyka powodujące cały szereg różnych schorzeń, takich jak na przykład nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy cukrzyca.
Ponadto zbyt duża ilość kilogramów może być przyczyną problemów z układem mięśniowo - szkieletowym. Jeśli zaliczasz się do osób borykających się z powyższymi dolegliwościami, sprawdź jak możemy Ci pomóc. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.
W JAKI SPOSÓB OCENIA SIĘ MASĘ CIAŁA?
Chyba najbardziej rozpowszechnioną metodą, wykorzystywaną do oceny prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI (Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost (podany w metrach) danej osoby, podniesiony do kwadratu.
Przykład:
Jeśli ktoś waży 74 kg i mierzy 174 cm,
wskaźnik BMI obliczamy w następujący sposób:
BMI = 74 : 1,742 = 74 : 3,03 = 24,42
Wyniki interpretuje się zgodnie z poniższą tabelą:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_masy_ciała
Powyższy przykład pokazuje, że dana osoba mieści się w optymalnym przedziale wskaźnika BMI. Tylko czy jest to w pełni miarodajne i obiektywne badanie?
Okazuje się, że nie do końca. Wadą tej metody jest fakt, że nie bierze ona pod uwagę różnicy między tkanką tłuszczową a beztłuszczową. Wysoka wartość tego wskaźnika może być wynikiem dużej ilości zarówno jednej, jak i drugiej. Może być ona nie do końca obiektywna również w przypadku osób korzystających z dializy - wysoka zawartość wody w organizmie także będzie zniekształcać wynik.
W jaki sposób w takim razie można dokonać obiektywnego pomiaru masy ciała? Otóż świetnie w tej roli sprawdzają się analiza składu ciała w połączeniu z pomiarami antropometrycznymi.
NA CZYM POLEGA ANALIZA SKŁADU CIAŁA?
Badanie składu ciała wykonywane jest na profesjonalnym analizatorze z atestem medycznym, który pozwala uzyskać takie dane jak:
- Zawartość tkanki tłuszczowej;
- Zawartość tkanki mięśniowej;
- Beztłuszczowa masa ciała;
- Ilość tkanki kostnej;
- Zawartość wody;
- Stosunek masy tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej.
W ramach pracy poradni dietetycznej ActiveTherapy istnieje także możliwość dokonania Kwantowej Analizy Składu Ciała. Czym ona różni się od tej wymienionej wyżej? Na pewno sposobem wykonania i dokładnością.
NA CZYM POLEGA BADANIE SKŁADU CIAŁA ZA POMOCĄ KWANTOWEJ ANALIZY?
Kwantowa analiza składu ciała pozwala w bezinwazyjny i bezpieczny sposób dokonać pomiaru witamin w organizmie. Umożliwia także sprawdzenie:
- Składników mineralnych,
- Aminokwasów,
- Koenzymów
- Poziomu hormonów;
- Poziomu cukru;
- Poziomu cholesterolu.
Poza tym, za pomocą tej metody jesteśmy w stanie sprawdzić stan wszystkich ważnych układów i organów. Wyniki uzyskujemy natychmiast (w trakcie wizyty), a ryzyko błędu jest równe 1%.
No dobrze, wiesz już co można osiągnąć przy użyciu tej metody, ale pewnie zastanawiasz się, jak to działa. Otóż, badanie to polega na pomiarze impedancji, tj. oporu elektrycznego tkanek miękkich, przez które przepuszcza się prąd elektryczny o bardzo niskim natężeniu. Jest ono oczywiście całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Absolutnie nie wywołuje żadnych podrażnień układu nerwowego czy krwionośnego.
Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do badania składu ciała tą metodą (zarówno zwykłym, jak i kwantowym analizatorem). Ze względu na to, że analizatory wpływają na działanie innych urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, nie powinno się ich stosować w przypadku osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Analogiczną sytuację mamy w przypadku metalowych implantów oraz kobiet w ciąży - są to dwa wyjątki, u których nie powinno wykonywać się badania składu ciała za pomocą jakiegokolwiek analizatora. Do tej grupy zaliczają się jeszcze osoby cierpiące na choroby zakaźne i kobiety tydzień przed miesiączką - przyczyną jest tutaj czasowo zmieniona gospodarka wodno-elektrolitowa.
JAK WYGLĄDA WIZYTA
Z ANALIZĄ SKŁADU CIAŁA?
Badanie to wykonuje u nas wyspecjalizowany w tej dziedzinie dietetyk. Konsultacja z nim obejmuje:
- Kwantową analizę składu ciała;
- Pomiary antropometryczne;
- Dokładny wywiad żywieniowo-medyczny;
- Analizę dotychczasowych nawyków żywieniowych i wskazanie popełnianych błędów żywieniowych;
- Indywidualne zalecenia dietetyczne.
Podczas takiego spotkania otrzymujesz kompleksowe badanie całego organizmu. Wychodzisz z gabinetu z pakietem wiedzy na swój temat oraz z zaleceniami, które pomogą Ci skutecznie zadbać o Twoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że dobrze dobrana dieta to nie wszystko. Zgodnie z dewizą “w zdrowym ciele zdrowy duch” warto zadbać także o aktywność fizyczną. Jeśli krępujesz się (np. ze względu na swoją masę ciała) ćwiczyć w grupie, nasi trenerzy personalni są gotowi poprowadzić dla Ciebie zajęcia indywidualne.