https://www.high-endrolex.com/5 ActiveTherapy - JAK WYGLĄDA LECZENIE PIJAWKAMI?

ActiveTherapy

menu
Wpisy
ActiveTherapy
08 lutego 2019 godz. 07:15
Ilość komentarzy

 JAK WYGLĄDA LECZENIE PIJAWKAMI?


Jeśli żyjesz w przekonaniu, że leczenie pijawkami to jakaś innowacyjna metoda i ktoś za chwilę dostanie za nią nagrodę Nobla, to jesteś w błędzie. Otóż pierwsze wzmianki o przykładaniu pijawek w celach leczniczych, pojawiają się już w starożytnym Egipcie - nawet 3000 lat przed naszą erą. 


Można się tego dopatrzyć także we freskach na ścianach piramid. Starożytni Grecy i Rzymianie również wiedzieli, że można nią wyleczyć m.in. nadciśnienie, miażdżycę, żylaki oraz choroby układu pokarmowego.


Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w 2004 roku wprowadziła leczenie pijawkami do medycznych sposobów i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek przez zarejestrowane do tego celu firmy.

 

Metody leczenia za pomocą pijawek

dzielimy na:

  1. Leczenie miejscowe, wykorzystujące silne działanie substancji rozszerzających naczynia krwionośne i komórki. Istotna jest tutaj także hialuronidaza, która zwiększa przenikalność błon sąsiadujących ze sobą komórek. Ta metoda działa około 2,5-3 cm wokół miejsca, do którego przyłożono pijawkę.
  2. Hirudokompleksoterapia - metoda mająca na celu oczyszczenie całego organizmu. Wspomaga leczenie:
  • Parkinsona
  • Alzheimera
  • Stwardnienia rozsianego
  • Osłabienia pamięci i sprawności intelektualnej.

 

Sesja hirudoterapeutyczna to 6 seansów, odbywających się w tygodniowych odstępach:

  • Seans 1 - obszar wątroby
  • Seans 2 - okolice kości krzyżowej
  • Seans 3 - obszar nerek
  • Seans 4 - obszar serca
  • Seans 5 - wyrostki sutkowate
  • Seans 6 - obszar wątroby i kości krzyżowej.

Pomiędzy kolejnymi cyklami, składającymi się sześciu powyższych seansów, zalecamy od trzech do sześciu miesięcy przerwy.

 


JAK WYGLĄDA POJEDYNCZY ZABIEG?


Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, badania i prawidłowym zdiagnozowaniu pacjenta, specjalista przykłada pijawki do odpowiedniego miejsca. W zależności od przyczyny problemu i dolegliwości, w trakcie jednego zabiegu przystawia się od 2 do 6 pijawek.

 

Każda z nich samodzielnie przebija skórę i wbija w nią swoje chitynowe szczęki. Następnie przysysa się i tkwi dopóki nie odpadnie lub nie zostanie odsunięta.

 

leczenie pijawkami

Czy leczenie pijawkami boli? Dzięki substancjom znieczulającym, występującym w ślinie, zabieg nie jest bolesny. Niektórzy pacjenci porównują przystawienie pijawki do uczucia towarzyszącego przy ukąszeniu komara.

 

Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i ma inny próg bólu. Niemniej jednak jest to zabieg, do którego nie stosuje się żadnych dodatkowych znieczuleń, gdyż nie ma takiej potrzeby.

 


Po odsunięciu pijawek, powstałe ranki opatruje się za pomocą gazy i bandaża, ponieważ jeszcze przez kilka godzin może sączyć się z nich krew.

 

CO MOŻNA LECZYĆ PIJAWKAMI?


Leczenie pijawkami daje ogromne pole do manewru. Dzięki tej metodzie można pomóc pacjentom walczącym z takimi problemami, jak choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego czy choroby skórne. Jest to tylko część listy. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, co można leczyć pijawkami, zajrzyj tutaj.


Poza tym, leczenie pijawkami świetnie sprawdza się w przypadku opuchlizny po wszelkich urazach aparatu ruchu. Efekty potrafią być zauważalne nawet bezpośrednio po zabiegu. Za pomocą pijawek możemy usunąć też wszelkie obrzęki oraz krwiaki. Daje to ogromne możliwości w leczeniu zapalenia ścięgien, stłuczeń, naderwanych więzadeł, skręconych stawów kolanowych i skokowych.

 

KTO LECZY PIJAWKAMI?

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, kto leczy pijawkami i jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby się tym zajmować. Otóż, musi to być osoba po odpowiednich kursach, szkoleniach z hirudoterapii, posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ponadto powinna mieć pewne predyspozycje - nie każdy może znieść widok krwi, a uginające się w tym wypadku kolana, to nie jest pożądana cecha.

 

JAK LECZY PIJAWKA?

Wszystkie właściwości lecznicze pijawek pochodzą z substancji, które wytwarzają i w trakcie przystawienia wpuszczają do krwiobiegu człowieka. W składzie wydzieliny gruczołów ślinowych pijawek znajdziemy:

– Inhibitory krzepnięcia krwi: 

• Hirudyna - najlepszy naturalny lek przeciwzakrzepowy;

• Inhibitory transglutaminaz osoczowych I i II – czynników stabilizujących fibrynę;

• Antystazyna - ogranicza powstawanie zakrzepów;

 

– Substancje hamujące agregację płytek krwi: 

• Apyraza - substancja upłynniająca krew;

• Kalina;

• Saratyna; 

• Destabilaza, o licznych właściwościach:

• Przeciwbakteryjnych; 

• Rozkładających stabilną fibrynę w zakrzepie; 

• Powodujących wzrost komórek nerwowych; 

 

– Hementyna i hementeryna o działaniu fibrynolitycznym; 

– PC-LS – czynnik przeciwpłytkowy i regulujący ciśnienie tętnicze krwi;

– Triglicerydaza, esteraza cholesterolowa, rozkładające triglicerydy i cholesterol; 

– Inhibitory proteinaz o działaniu przeciwzapalnym: 

• Bdeliny wykazujące przeciwne właściwości do hirudyny;

• Hirustazyna (antykoagulant);

• Egliny stanowiące silne środki przeciwzapalne;

 

– Neurotransmitery - regulują przepływ impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych;

– Dopamina, serotonina, histamina, acetylocholina;

– Endorfiny - poza efektami przeciwbólowymi, likwidują złe samopoczucie; 

– Czynniki hamujące wzrost mikroorganizmów: 

• Chloromycetyna - wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne; 

• Kolagenaza - powstrzymuje rozwój bakterii w rance po przystawieniu pijawki oraz rozpuszcza tkanki martwicze, które mogą stanowić pożywieniem dla bakterii;

• Hialuronidaza - to silny antybiotyk;

 

– Steroidy: kortyzol, progesteron, testosteron, dehydroepiandrosteron i estradiol; 

– Antyelastaza, która ogranicza działanie enzymów degradujących elastynę skórną; spowalnia procesy starzenia.


Podsumowując, substancje te posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, antybiotyczne, jak również regenerujące skórę i komórki nerwowe.

 

 leczenie pijawkami

 

CZY PIJAWKA ZNALEZIONA W STAWIE TEŻ LECZY?

Absolutnie takiej pijawki nie wolno świadomie przystawiać do ciała. W celach leczniczych wykorzystuje się jedynie pijawki należące do gatunku Hirudo medicinalis.

Hoduje się je w restrykcyjnych warunkach laboratoryjnych.

 

Należą do nich:

  • Pijawka lekarska apteczna (Hirudo medicinalis officinalis) - charakteryzuje się dwoma pomarańczowymi liniami na dole strony grzbietowej. Strona brzuszna jest oliwkowo-zielona i ma czarne paski na bokach;
  • Pijawka lekarska lecznicza (Hirudo medicinali medicinalis) - na stronie grzbietowej ma cztery parzyście położone linie, z powtarzającymi się rozszerzeniami, wypełnionymi czarnymi punktami w formie kropek;
  • Pijawka lekarska orientalna (Hirudo medicinalis orientalis) - ma ciemnozieloną barwę i cztery pomarańczowe linie, pokryte czworobocznymi punktami. Strona brzuszna ma kolor czarny (ciemny) i pokryta jest zielonymi punktami. Nie występuje w środowisku naturalnym na terenie Polski.

 


PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA PIJAWKAMI

Nie powinno się stosować pijawek u osób z niedoborami immunologicznymi, zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi czy z ciężkimi uszkodzeniami narządów wewnętrznych. Wyklucza się także osoby z niedokrwistością oraz kobiety w ciąży.

 

Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że leczenie pijawkami ma bardzo szerokie zastosowanie. Niestety nie wszystkie środowiska lekarskie znają i praktykują tę metodę, ale niewątpliwie z biegiem czasu pijawki zyskują na popularności.

 


Bibliografia:

  1. Zygmunt Dynowski, Podstawy hirudoterapii
  2. Renata Tarnowska, Hirudoterapia – za i przeciw, https://www.ptfarm.pl/ (21.04.2020)
https://www.high-endrolex.com/5