JAK WYGLĄDA LECZENIE PIJAWKAMI?
Jeśli żyjesz w przekonaniu, że leczenie pijawkami to jakaś innowacyjna metoda i ktoś za chwilę dostanie za nią nagrodę Nobla, to jesteś w błędzie. Otóż pierwsze wzmianki o przykładaniu pijawek w celach leczniczych, pojawiają się już w starożytnym Egipcie - nawet 3000 lat przed naszą erą.
Można się tego dopatrzyć także we freskach na ścianach piramid. Starożytni Grecy i Rzymianie również wiedzieli, że można nią wyleczyć m.in. nadciśnienie, miażdżycę, żylaki oraz choroby układu pokarmowego.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w 2004 roku wprowadziła leczenie pijawkami do medycznych sposobów i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek przez zarejestrowane do tego celu firmy.
Metody leczenia za pomocą pijawek
dzielimy na:
- Leczenie miejscowe, wykorzystujące silne działanie substancji rozszerzających naczynia krwionośne i komórki. Istotna jest tutaj także hialuronidaza, która zwiększa przenikalność błon sąsiadujących ze sobą komórek. Ta metoda działa około 2,5-3 cm wokół miejsca, do którego przyłożono pijawkę.
- Hirudokompleksoterapia - metoda mająca na celu oczyszczenie całego organizmu. Wspomaga leczenie:
- Parkinsona
- Alzheimera
- Stwardnienia rozsianego
- Osłabienia pamięci i sprawności intelektualnej.
Sesja hirudoterapeutyczna to 6 seansów, odbywających się w tygodniowych odstępach:
- Seans 1 - obszar wątroby
- Seans 2 - okolice kości krzyżowej
- Seans 3 - obszar nerek
- Seans 4 - obszar serca
- Seans 5 - wyrostki sutkowate
- Seans 6 - obszar wątroby i kości krzyżowej.
Pomiędzy kolejnymi cyklami, składającymi się sześciu powyższych seansów, zalecamy od trzech do sześciu miesięcy przerwy.
JAK WYGLĄDA POJEDYNCZY ZABIEG?
Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, badania i prawidłowym zdiagnozowaniu pacjenta, specjalista przykłada pijawki do odpowiedniego miejsca. W zależności od przyczyny problemu i dolegliwości, w trakcie jednego zabiegu przystawia się od 2 do 6 pijawek.
Każda z nich samodzielnie przebija skórę i wbija w nią swoje chitynowe szczęki. Następnie przysysa się i tkwi dopóki nie odpadnie lub nie zostanie odsunięta.
Czy leczenie pijawkami boli? Dzięki substancjom znieczulającym, występującym w ślinie, zabieg nie jest bolesny. Niektórzy pacjenci porównują przystawienie pijawki do uczucia towarzyszącego przy ukąszeniu komara.
Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i ma inny próg bólu. Niemniej jednak jest to zabieg, do którego nie stosuje się żadnych dodatkowych znieczuleń, gdyż nie ma takiej potrzeby. |
Po odsunięciu pijawek, powstałe ranki opatruje się za pomocą gazy i bandaża, ponieważ jeszcze przez kilka godzin może sączyć się z nich krew.
CO MOŻNA LECZYĆ PIJAWKAMI?
Leczenie pijawkami daje ogromne pole do manewru. Dzięki tej metodzie można pomóc pacjentom walczącym z takimi problemami, jak choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego czy choroby skórne. Jest to tylko część listy. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, co można leczyć pijawkami, zajrzyj tutaj.
Poza tym, leczenie pijawkami świetnie sprawdza się w przypadku opuchlizny po wszelkich urazach aparatu ruchu. Efekty potrafią być zauważalne nawet bezpośrednio po zabiegu. Za pomocą pijawek możemy usunąć też wszelkie obrzęki oraz krwiaki. Daje to ogromne możliwości w leczeniu zapalenia ścięgien, stłuczeń, naderwanych więzadeł, skręconych stawów kolanowych i skokowych.
KTO LECZY PIJAWKAMI?
Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, kto leczy pijawkami i jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby się tym zajmować. Otóż, musi to być osoba po odpowiednich kursach, szkoleniach z hirudoterapii, posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ponadto powinna mieć pewne predyspozycje - nie każdy może znieść widok krwi, a uginające się w tym wypadku kolana, to nie jest pożądana cecha.
JAK LECZY PIJAWKA?
Wszystkie właściwości lecznicze pijawek pochodzą z substancji, które wytwarzają i w trakcie przystawienia wpuszczają do krwiobiegu człowieka. W składzie wydzieliny gruczołów ślinowych pijawek znajdziemy:
– Inhibitory krzepnięcia krwi:
• Hirudyna - najlepszy naturalny lek przeciwzakrzepowy;
• Inhibitory transglutaminaz osoczowych I i II – czynników stabilizujących fibrynę;
• Antystazyna - ogranicza powstawanie zakrzepów;
– Substancje hamujące agregację płytek krwi:
• Apyraza - substancja upłynniająca krew;
• Kalina;
• Saratyna;
• Destabilaza, o licznych właściwościach:
• Przeciwbakteryjnych;
• Rozkładających stabilną fibrynę w zakrzepie;
• Powodujących wzrost komórek nerwowych;
– Hementyna i hementeryna o działaniu fibrynolitycznym;
– PC-LS – czynnik przeciwpłytkowy i regulujący ciśnienie tętnicze krwi;
– Triglicerydaza, esteraza cholesterolowa, rozkładające triglicerydy i cholesterol;
– Inhibitory proteinaz o działaniu przeciwzapalnym:
• Bdeliny wykazujące przeciwne właściwości do hirudyny;
• Hirustazyna (antykoagulant);
• Egliny stanowiące silne środki przeciwzapalne;
– Neurotransmitery - regulują przepływ impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych;
– Dopamina, serotonina, histamina, acetylocholina;
– Endorfiny - poza efektami przeciwbólowymi, likwidują złe samopoczucie;
– Czynniki hamujące wzrost mikroorganizmów:
• Chloromycetyna - wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne;
• Kolagenaza - powstrzymuje rozwój bakterii w rance po przystawieniu pijawki oraz rozpuszcza tkanki martwicze, które mogą stanowić pożywieniem dla bakterii;
• Hialuronidaza - to silny antybiotyk;
– Steroidy: kortyzol, progesteron, testosteron, dehydroepiandrosteron i estradiol;
– Antyelastaza, która ogranicza działanie enzymów degradujących elastynę skórną; spowalnia procesy starzenia.
Podsumowując, substancje te posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, antybiotyczne, jak również regenerujące skórę i komórki nerwowe.
CZY PIJAWKA ZNALEZIONA W STAWIE TEŻ LECZY?
Absolutnie takiej pijawki nie wolno świadomie przystawiać do ciała. W celach leczniczych wykorzystuje się jedynie pijawki należące do gatunku Hirudo medicinalis.
Hoduje się je w restrykcyjnych warunkach laboratoryjnych.
Należą do nich:
- Pijawka lekarska apteczna (Hirudo medicinalis officinalis) - charakteryzuje się dwoma pomarańczowymi liniami na dole strony grzbietowej. Strona brzuszna jest oliwkowo-zielona i ma czarne paski na bokach;
- Pijawka lekarska lecznicza (Hirudo medicinali medicinalis) - na stronie grzbietowej ma cztery parzyście położone linie, z powtarzającymi się rozszerzeniami, wypełnionymi czarnymi punktami w formie kropek;
- Pijawka lekarska orientalna (Hirudo medicinalis orientalis) - ma ciemnozieloną barwę i cztery pomarańczowe linie, pokryte czworobocznymi punktami. Strona brzuszna ma kolor czarny (ciemny) i pokryta jest zielonymi punktami. Nie występuje w środowisku naturalnym na terenie Polski.
PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA PIJAWKAMI
Nie powinno się stosować pijawek u osób z niedoborami immunologicznymi, zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi czy z ciężkimi uszkodzeniami narządów wewnętrznych. Wyklucza się także osoby z niedokrwistością oraz kobiety w ciąży.
Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że leczenie pijawkami ma bardzo szerokie zastosowanie. Niestety nie wszystkie środowiska lekarskie znają i praktykują tę metodę, ale niewątpliwie z biegiem czasu pijawki zyskują na popularności.
Bibliografia:
- Zygmunt Dynowski, Podstawy hirudoterapii
- Renata Tarnowska, Hirudoterapia – za i przeciw, https://www.ptfarm.pl/ (21.04.2020)